11 stycznia 2022
Działalność pracowni radiologicznej nie byłaby możliwa bez nadzoru inspektora ochrony radiologicznej. Osoba ta ma istotny wpływ na poprawne, a przede wszystkim bezpieczne funkcjonowanie pracowni, w której codziennie wykonywane są badania rentgenowskie. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo atomowe specjalistyczne pracownie radiologiczne, do których zalicza się DIAGDENT, są zobowiązane do przestrzegania procedur i zaleceń dotyczących ochrony radiologicznej pacjentów.
W trakcie wykonywania badania radiologicznego wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące generowane przez aparat rentgenowski. Nieumiejętne posługiwanie się urządzeniami do badań RTG może być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego w trosce o dobro pacjentów opracowano szereg zasad bezpiecznego wykorzystania promieniowania rentgenowskiego we współczesnej medycynie.
Gdybyśmy chcieli podać definicję ochrony radiologicznej można by powiedzieć, że jest to ogół działań, przedsięwzięć organizacyjnych oraz konkretnych rozwiązań technicznych (np. osłony ochronne), które mają na celu wyeliminowanie ryzyka związanego z negatywnym oddziaływaniem promieniowania jonizującego na ludzki organizm.
W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę, że wybór odpowiedniej techniki diagnostycznej należy indywidualnie dostosować do sytuacji klinicznej pacjenta. Dawki otrzymywane w trakcie badania są zawsze utrzymywane na bezpiecznym poziomie, a jednocześnie umożliwiają uzyskanie pożądanych informacji diagnostycznych, co zgodne jest z zasadą ALARA. Oczywiście kluczowa jest tu rola osób obsługujących aparaturę RTG. W pracowniach DIAGDENT w Warszawie osoby wykonujące procedury radiologiczne posiadają wieloletnie doświadczenie oraz specjalistyczną wiedzę w zakresie ochrony radiologicznej pacjenta. Dlatego oferowane przez nas badania takie, jak tomografia CBCT czy pantomogram są całkowicie bezpieczne.
Podstawowym zadaniem inspektora ochrony radiologicznej jest czuwanie nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w pracowni w różnych aspektach funkcjonowania tej placówki. Wiąże się to przede wszystkim z kontrolą i nadzorem nad sprawnym działaniem aparatury rentgenowskiej i dozymetrycznej. Inspektor weryfikuje także skuteczność działania osłon stosowanych w celu ograniczenia promieniowania. Zleca również zewnętrzną analizę pomiarów dozymetrycznych. Ponadto zajmuje się weryfikacją uprawnień pracowników do zatrudnienia na danym stanowisku pracy, w tym dotyczących szkoleń w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
Inspektor ochrony radiologicznej dokonuje również oceny narażenia pracowników na podstawie wyników pomiarów dawek, sprawdza działanie sygnalizacji ostrzegawczej oraz współpracuje z różnymi organami nadzoru nad pracowniami RTG, takimi jak sanepid, służbami przeciwpożarowymi i ochrony środowiska.
Jak widzimy, kompetencje inspektora ochrony radiologicznej są rozległe, jednakże głównym celem jego pracy jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i pracownikom.
Uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej są nadawane przez Prezesa Polskiej Agencji Atomistyki na okres 5 lat. Należy dodać, że inspektor ochrony radiologicznej powinien na bieżąco aktualizować swoją wiedzę oraz stale podnosić swoje kwalifikacje z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta m.in. przez uczestnictwo w szkoleniach.
Pracownie radiologii staomatologicznej i laryngologicznej DIAGDENT w Warszawie są regularnie wizytowane i kontrolowane przez wykwalifikowanego inspektora ochrony radiologicznej z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Każda z naszych placówek w dzielnicach: Białołęka, Bielany, Praga Południe, Ursynów oraz Włochy podlega tym samym, rygorystycznym procedurom kontrolnym. Nasi pacjenci mogą być pewni, że wszystkie badania, takie jak pantomogram, tomografia CBCT, RTG zęba czy cefalometria wykonujemy z zachowaniem aktualnych norm i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Najwyższą jakość usług oraz pełne bezpieczeństwo pacjentów gwarantują także nowoczesne i regularnie serwisowane urządzenia diagnostyczne, w które wyposażone są pracownie DIAGDENT.