4 maja 2022
W codziennej pracy stomatologa niezbędną pomoc stanowi nowoczesna diagnostyka, dzięki której możliwe jest zlokalizowanie i analiza wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej. Aby leczenie stomatologiczne zakończyło się sukcesem specjalista może zlecić wykonanie różnych badań obrazowych, np. zdjęcia pantomograficznego.
Nie każdy wie, że pantomogram można wykonać bezpłatnie, w ramach świadczenia gwarantowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Kiedy i gdzie można się starać o skierowanie, dzięki któremu na pantomogram będzie przysługiwała refundacja?
Badanie pantomograficzne – co to jest?
Pantomogram to specjalistyczne zdjęcie rentgenowskie, które wykonuje się przy pomocy aparatu zwanego pantomografem. Badanie umożliwia jednoczesne zobrazowanie zębów, kości szczęki i żuchwy, większej części zatoki szczękowej, podniebienia twardego i stawów skroniowo-żuchwowych. Pozwala także na ocenę stanu przyzębia, na określenie nieprawidłowości w budowie korzeni zębów oraz na „wykrycie" tzw. zębów zatrzymanych.
Kiedy można się starać o skierowanie na pantomogram?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (tekst jednolity Dz. U. 2021 poz. 2148) wykonanie pantomogramu bezpłatnie jest możliwe wówczas, gdy pacjent posiada skierowanie od lekarza specjalisty (świadczącego usługi w ramach NFZ), tzn. lekarza dentysty posiadającego specjalizację lub lekarza dentysty w trakcie szkolenia specjalizacyjnego.
Wskazaniem do wykonania badania mogą być na przykład wszelkie urazy szczęki, choroby przyzębia czy planowane leczenie ortodontyczne.
Skierowanie na badanie pantomograficzne nie ma określonego terminu ważności - wygasa dopiero w chwili realizacji badania. Z wizytą w pracowni radiologicznej nie warto jednak zwlekać. Wykonanie panoramicznego zdjęcia RTG jest ściśle związane z planowanym leczeniem, w tym zabiegami chirurgii stomatologicznej, dlatego kieruje się na nie wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Skierowanie pacjenta na pantomogram oznacza, że lekarz widzi potrzebę dokładnej analizy stanu jamy ustnej przed przystąpieniem do dalszego leczenia.
Jak często pacjentom przysługuje badanie pantomograficzne z refundacją NFZ?
Dorośli pacjenci oraz dzieci i młodzież od 5 do ukończenia 18 roku życia mogą wykonać pantomogram bezpłatnie w ramach świadczenia gwarantowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia jeden raz na 3 lata. Dzieciom i młodzieży, podczas leczenia ortodontycznego darmowe badanie może przysługiwać dwukrotnie, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, w trakcie całego leczenia. Decyzję o wystawieniu skierowania w ramach gwarantowanego świadczenia NFZ podejmuje lekarz.
Co zrobić, gdy nie można wykonać badania w ramach NFZ?
Bezpłatny pantomogram w placówkach NFZ to rozwiązanie, z którego nie zawsze można skorzystać.
Ograniczeniem jest przede wszystkim wspomniany limit darmowych badań dostępnych dla pacjentów, a w trakcie leczenia stomatologicznego zdjęcie pantomograficzne może być potrzebne więcej niż jeden raz...
Refundacja wiąże się z zakwalifikowaniem przez lekarza ściśle z procedurą przewidzianą w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, co również nie będzie możliwe w każdym przypadku.
Dodatkowo wiele osób kojarzy publiczną służbę zdrowia z odległymi terminami wizyt i niezgodnym z oczekiwaniami poziomem obsługi pacjentów.
W tych wszystkich sytuacjach rozwiązaniem będzie wykonanie badania komercyjnie.
Warto zaznaczyć, że wizyta w prywatnej placówce świadczącej usługi medyczne nie musi oznaczać dużego obciążenia dla portfela. Można się o tym przekonać zaglądając do cennika badań DIAGDENT.
Dobry wybór pracowni radiologicznej ma kluczowe znaczenie - od tego zależy bezpieczeństwo i komfort pacjentów oraz jakość wyników badań, z których skorzysta lekarz dentysta.
W pracowniach DIAGDENT wiemy co zrobić, żeby z wizyty u nas zadowolony był zarówno pacjent, jak i jego stomatolog.
Zapraszamy do naszych pracowni w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. W każdej z nich można wykonać pantomogram w przystępnej cenie. Zapewniamy dogodne terminy, komfortowy przebieg wizyty i najwyższą jakość badań, które wykonujemy na nowoczesnych urządzeniach diagnostycznych.