13 grudnia 2021
Nowoczesna stomatologia w dużej mierze opiera się na innowacyjnych metodach diagnostycznych. Precyzyjny plan leczenia zazwyczaj wymagać będzie wykonania jednego z badań radiologicznych. Może to być RTG zęba, pantomogram lub szczegółowa tomografia CBCT (tomografia stożkowa). W pracowniach DIAGDENT w Warszawie wykonaliśmy tysiące takich badań. W uzyskaniu prawidłowego obrazu kluczową rolę odgrywa właściwa obsługa urządzeń diagnostycznych. Parametry badań radiologicznych możemy odnaleźć w ich opisach. Wyrażają je następujące skróty: "kV", "mA", "s" oraz "mGy*cm²". Co się za nimi kryje i do czego się one odnoszą? Uchylamy rąbka tajemnicy...
Parametry badania radiologicznego – co oznaczają?
Zacznijmy od pierwszej jednostki – kV. Oznacza ona napięcie prądu w lampie rentgenowskiej mierzone w kilowoltach. Im wyższa wartość napięcia, tym krótsza fala promieniowania, a równocześnie wyższa zdolność przenikania i w konsekwencji kontrast uzyskiwanego obrazu.
Drugi parametr – mA, to skrót nazwy jednostki wyrażającej natężenie prądu - miliampery. Zależy od niego ilość elektronów emitowanych z katody, które następnie padają na tarczę anody w lampie rentgenowskiej, co przekłada się na ilość powstającego promieniowania. Decyduje on o rozdzielczości badania.
Kolejnym parametrem technicznym badania jest wyrażony w sekundach (s) czas ekspozycji na promieniowanie. Jest on uzależniony od rodzaju badania. Im dłuższy czas ekspozycji, tym większa będzie dawka promieniowania. Oczywiście należy podkreślić, że współcześnie stosowana technologia ogranicza ekspozycję na promieniowanie do niezbędnego minimum. W pracowniach DIAGDENT w Warszawie wszystkie badania radiologiczne wykonujemy na najnowocześniejszym sprzęcie diagnostycznym Kodak Carestream, dlatego są one zawsze bezpieczne dla pacjentów.
Metody szacowania dawek promieniowania dla potrzeb praktyki klinicznej zostały precyzyjnie określone przez krajowe i międzynarodowe standardy. Wprowadzono definicje, wielkości dozymetryczne i jednostki, którymi należy posługiwać się przy obliczaniu dawek. Doświadczeni elektroradiolodzy DIAGDENT dbają o bezpieczeństwo radiologiczne pacjentów korzystając z tej specjalistycznej wiedzy.
Podstawową wielkością dozymetryczną jest dawka pochłonięta. Określa ona ilość energii jaka została zdeponowana w jednostce masy. Jednostką dawki pochłoniętej jest grej (Gy). Na potrzeby diagnostyki obrazowej, stosowane są jednak parametry o wiele bardziej złożone. Określają one dawkę z uwzględnieniem rodzaju promieniowania, czy tkanki napromienianej. Nazwa „grej" upamiętnia brytyjskiego badacza promieniowania Louisa Harolda Graya.
W przypadku badań radiologicznych stosuje się wielkość DAP (od angielskiego dose area product). Jest to podstawowy parametr stosowany do ilościowego określenia narażenia wynikającego z procedury radiologicznej. Jednostką DAP jest mGy*cm² – czyli miligrej na centymetr kwadratowy powierzchni.
Profesjonalna kadra DIAGDENT dba o dobro pacjentów
Fachowe terminy służące do opisu parametrów badania mogą się wydawać skomplikowane i zagadkowe, a przez to budzić pewien niepokój. Mamy nadzieję, że nasz wpis pozwolił lepiej je zrozumieć. Zapewniamy, że pacjenci korzystający z usług sieci placówek DIAGDENT w Warszawie (Białołęka, Bielany, Ursynów, Włochy, Praga Południe) mogą liczyć na profesjonalne i bezpieczne badania radiologiczne (pantomogram, cefalometrię, tomografię CBCT i inne).