Schorzenia laryngologiczne diagnozowane w DIAGDENT
Badania obrazowe są obecnie jedną z podstawowych metod służących do diagnostyki schorzeń laryngologicznych. Ich zastosowanie nie zawsze jest niezbędne, aczkolwiek lekarze coraz częściej zlecają ich wykonanie, ze względu na bardzo dokładną możliwość zobrazowania struktur wewnętrznych uszu, jamy nosowej i bliższych części dróg oddechowych, które często są niedostępne w badaniu przedmiotowym.
Zatoki oboczne nosa
Urbanizacja i zamieszkiwanie terenów miejskich są jednym z czynników, które przyczyniają się do częstszego występowania chorób alergicznych. Na tym podłożu (lecz nie tylko!) może dojść do zapalenia zatok przynosowych, które to może przysparzać wielu problemów i przyczyniać się między innymi do zaburzeń oddychania. Badaniem dedykowanym do obrazowania tych struktur jest tomografia CBCT zatok. Pozwala ona uzyskać dobrej jakości odzwierciedlenie ewentualnego procesu zapalnego toczącego się w obrębie zatok, na podstawie którego możliwe jest zaplanowanie dalszej diagnostyki i leczenia.
RTG zatok, tracące na znaczeniu ze względu na powszechną obecność badania tomografii komputerowej, może być nadal wykorzystywane w diagnostyce niektórych schorzeń zatok – zwłaszcza w ostrym zapaleniu zatok, lecz także jako pomoc przy podejrzeniu potencjalnych złamań kości otaczających zatoki czy przy współistnieniu innych schorzeń regionu twarzoczaszki.
Ucho środkowe
Zadaniem elementów wchodzących w skład ucha środkowego jest odbiór i wzmocnienie docierającej do niego fali akustycznej, a następnie przeniesienie jej na struktury ucha wewnętrznego. Ich uszkodzenie może doprowadzić do niedosłuchu przewodzeniowego. Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego prowadzących do wystąpienia niedosłuchu przewodzeniowego jest ostre zapalenie ucha środkowego. Jego wystąpienie ułatwiają anatomiczne różnice w wielkości i położeniu dziecięcej trąbki słuchowej, która stanowi potencjalną drogę dla szerzenia się zakażenia z jamy nosowo-gardłowej do ucha. W pracowniach DIAGDENT oferujemy badanie tomografii komputerowej (CBCT), które pozwala na zobrazowanie struktur kostnych – młoteczka, kowadełka i strzemiączka – wchodzących w skład ucha środkowego. W ten sposób możliwe staje się uwidocznienie ewentualnego stanu zapalnego jak i innych schorzeń tego regionu wywołujących dolegliwości.
Bezdech senny
Sen nie dający wypoczynku, nadciśnienie tętnicze, chrapanie, przebudzanie się w nocy – to objawy i schorzenia, które powinny skierować diagnostykę w stronę bezdechu sennego. W nocy, podczas snu, tkanki miękkie okolicy podniebienia i gardła mogą zapadać się i powodować obstrukcję dróg oddechowych, co z kolei prowadzi do niedotlenienia i wyżej wymienionych skutków. Podstawą diagnostyki tego schorzenia jest polisomnografia umożliwiająca zbadanie różnych przyczyn zaburzeń snu. Jednym z badań pomocnych w diagnostyce bezdechu sennego, znajdujących się w ofercie DIAGDENT jest cefalometria, która pozwala na zobrazowanie ewentualnych zwężeń w obrębie jamy ustnej oraz gardła.