8 listopada 2021
8 listopada obchodzimy Światowy Dzień Radiologii, który upamiętnia postać profesora Wilhelma Röntgena. W 1895 roku podczas badań nad promieniowaniem niemiecki fizyk przypadkowo odkrył, że jego odpowiednia wiązka może przenikać przez ciała nieprzezroczyste. Ten rodzaj promieni, nazwany wówczas przez niego X, dziś określamy promieniowaniem rentgenowskim. Jeszcze w tym samym roku wykonał on zdjęcie rentgenowskie ręki swojej żony. Za swoje odkrycie Wilhelm Röntgen otrzymał w 1901 roku pierwszą nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
Wkrótce po tym, gdy świat obiegła informacja o odkryciu niemieckiego fizyka, polski fizyk i chemik Karol Olszewski, zaczął prowadzić na ten temat szereg badań w swojej pracowni. Już około miesiąca później wykonał pierwsze w Polsce zdjęcie rentgenowskie, które posłużyło do celów medycznych.
Dziś trudno jest wyobrazić sobie skuteczne leczenie bez możliwości zastosowania dokładnej diagnostyki obrazowej pacjentów.
Obchodzony corocznie Światowy Dzień Radiologii ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat ogromnej roli, jaką w medycynie odgrywają badania radiologiczne.
Współcześnie możemy wymienić między innymi następujące rodzaje diagnostyki obrazowej: rentgenodiagnostykę (RTG), ultrasonografię (USG), rezonans magnetyczny (RM/MRI), tomografię komputerową (TK), mammografię.
W pracowniach DIAGDENT oferujemy pacjentom badania takie, jak: tomografia CBCT, pantomogram, cefalometria, czy RTG zęba wykonywane przez zespół specjalistów na najwyższej jakości sprzęcie.
Obecny postęp w radiologii pozwala na diagnozowanie schorzeń we wczesnym etapie rozwoju, zapewniając możliwość wykrywania coraz mniejszych ognisk chorobowych. Badania obrazowe służą również do planowania i monitorowania efektów leczenia. Dlatego radiologia stała się niezastąpioną dziedziną medycyny na całym świecie.
126 lat temu miał początek wielki naukowy przełom, do którego przyczynili się badacze, naukowcy oraz lekarze. To dzięki nim dziś możemy w kontrolowany i bezpieczny sposób korzystać z promieniowania do celów diagnostycznych. Współczesna technologia gwarantuje uzyskanie lepszego obrazu przy jednoczesnym zminimalizowaniu szkodliwego działania promieniowania.
Obchodząc Światowy Dzień Radiologii pamiętamy o odkrywcach, naukowcach i lekarzach. Jesteśmy wdzięczni za ich wkład w rozwój współczesnej medycyny.