Zdjęcia cefalometryczne w diagnostyce ortodontycznej i laryngologicznej
Cefalometria to badanie obrazowe bocznej części twarzoczaszki. Przez swoją specyfikę sprawdza się nie tylko w stomatologii, ale także w diagnostyce laryngologicznej. Jego przeprowadzenie trwa zaledwie kilka sekund, jest całkowicie bezbolesne, a jego skuteczność jest bardzo wysoka. Dowiedz się, jak przygotować się do badania i kiedy może ono znacząco poprawić jakość diagnozy.
Cefalometria w ortodoncji
Cefalometria to badanie, które sprawdza się podczas diagnozowania wad zgryzu oraz w czasie ich leczenia, jako czynnik pozwalający na kontrolowanie przebiegu terapii. Cefalometria uwidacznia tkanki twarde i miękkie twarzy, zatoki przynosowe, pozwala też ocenić wzrost kostny pacjenta w przypadku potrzeby przeprowadzenia zabiegów chirurgii stomatologicznej. Dzięki temu można stwierdzić anatomiczną przyczynę wady zgryzu i stworzyć indywidualny plan leczenia.
W pracowniach DIAGDENT cefalometrię wykonujemy nie tylko w projekcji bocznej. Posiadamy najnowsze tomografy CBCT od Kodak Carestream, które pozwalają na stworzenie obrazu także w rzadziej używanej projekcji przedniej, skośnej i submento-vertex.
Jak wykonuje się zdjęcie cefalometryczne?
Wykonanie cefalometrycznego zdjęcia RTG wymaga zdjęcia wszystkich metalowych przedmiotów i niestałych protez zębowych. Potem głowa Pacjenta musi zostać unieruchomiona w kraniostacie, który osadza się na uszach i nosie. Tomografy, z których korzystamy w Diagdent to sprzęt najwyższej klasy, z technologią one-shot, która pozwala na
wykonanie zdjęcia cefalometrycznego w czasie od 3 do 10 sekund. Jest to istotne ze względu na zmniejszenie czasu ekspozycji organizmu na i tak minimalne promieniowanie rentgenowskie technika "One Shot" zwiększa również precyzję badania. Przeciętne aparaty do RTG na wykonanie takiego zdjęcia potrzebują od 8 do 12 sekund, co znacząco może wpłynąć na jakość diagnozy, bo trudno pozostać w zupełnym bezruchu przez tak długi czas. Nawet jeśli na zdjęciu wystąpiły by artefakty (rozmazania np. ze względu na poruszenie) aparaty Carestream oraz obługujący je specjaliści Diagdentu, potrafią cyfrowo poprawić niedoskonałości.
Czy cefalometria jest bezpieczna?
Badania cefalometryczne wykonywane są w ten sposób, by zachować maksimum bezpieczeństwa. Przed badaniem pacjentowi zakładany jest specjalny fartuch ochronny. Co więcej, technologia tomografii CBCT, czyli, taka emitująca stożkową wiązkę pozwala zminimalizować ilość promieniowania dostającego się do organizmu. Cefalometrię odradza się tylko wtedy, gdy płynące z niej korzyści mogą być mniejsze niż ryzyko - na przykład wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Dawka promieniowania zaabsorbowana podczas tego badania porównywalna jest do dawek, które przyjmuje się dziennie z promieniowania tła żyjąc w Polsce. Jest to metoda na tyle bezpieczna, że cefalometrii mogą być poddawane nawet dzieci.