10 sierpnia 2018
W ostatnich latach nowoczesna diagnostyka obrazowa – w skład której wchodzi m.in. RTG zębów oraz tomografia zębów – stała się niezbędnym elementem leczenia stomatologicznego. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że bez diagnostyki obrazowej dobra stomatologia nie istnieje. Jakie korzyści czerpie z niej zarówno lekarz, jak i pacjent?
Podczas przeglądowego badania jamy ustnej lekarz stomatolog jest w stanie ocenić jedynie powierzchowny stan zdrowia zębów i błon śluzowych – bardzo często jednak wiele stanów chorobowych rozwija się w miejscach niewidocznych gołym okiem: w obrębie korzeni zębowych, tkanek okołowierzchołkowych, czasami również kości. W takich sytuacjach nieocenione są badania obrazowe, które pozwalają dokładnie określić rodzaj i stopień zaawansowania zmian, a dzięki temu – przygotować odpowiedni plan leczenia. Oczywiście należy mieć świadomość, że diagnostyka obrazowa wykorzystywana jest nie tylko w stomatologii zachowawczej. To również integralna część leczenia protetycznego, implantologicznego czy ortodontycznego.
RTG zęba lub cefalometria w Warszawie? Zapraszamy do pracowni Diagdent!
Diagnostyka obrazowa we współczesnej stomatologii obejmuje cztery podstawowe badania, które wykonujemy w Diagdent.
Badania obrazowe – korzyść dla lekarza i pacjenta
Nowoczesna diagnostyka obrazowa w stomatologii niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Dla stomatologów oznacza ona możliwość szybkiego postawienia dokładnej diagnozy, obarczonej niewielkim ryzykiem błędu. Badania obrazowe, dzięki swojej precyzyjności, pozwalają bardzo dokładnie zobrazować wszelkie struktury anatomiczne jamy ustnej pacjenta, co wielokrotnie rozwiewa wątpliwości diagnostyczne. To z kolei przekłada się zarówno na większy komfort pracy, a także możliwość przygotowania konkretnego planu leczenia – podkreślają radiolodzy z pracowni Diagdent.
Szybka i dokładna diagnoza jest także niewątpliwą korzyścią dla pacjenta, który zyskuje wiedzę odnośnie swojego stanu zdrowia, a także fachową pomoc, ukierunkowaną ściśle na jego problem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zaplanowanie leczenia przez stomatologa oraz przedstawienie tego planu pacjentowi pozwala uświadomić mu, jakie kolejne procedury będą u niego wykonywane, ile co będzie kosztowało itp. To z kolei przekłada się na zaufanie pacjenta do lekarza oraz zredukowanie stresu, często towarzyszącego leczeniu stomatologicznemu.