lekarz radiolog sporządza opisy do wykonanych badań, zajmuje się interpretacją otrzymanego obrazu i na tej podstawie stawia diagnozę.
dziedzina medycyny oraz samodzielna specjalizacja lekarska zajmująca się obrazowaniem ciała człowieka z wykorzystaniem promieniowania (tradycyjna rentgenografia, tomografia komputerowa, tomografia magnetycznego rezonansu jądrowego) oraz ultradźwięków (ultrasonografia).
nowoczesna metoda wykonywania cyfrowych zdjęć rentgenowskich. Pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych zdjęć, co umożliwia specjaliście planowanie dalszego leczenia; ponadto dostęp do zdjęcia jest możliwy tuż po jego wykonaniu i pozwala na jak najszybsze wprowadzenie dalszego leczenia.
niszczenie struktury zęba lub tkanki kostnej w korzeniu prowadzące do stopniowego zaniku tkanki. Resorpcja może być między innymi następstwem urazu, niepożądanym skutkiem leczenia ortodontycznego lub wywołana czynnikami zapalnymi.
nieinwazyjna metoda obrazowania wnętrza obiektów bazująca na oddziaływaniu fal elektromagnetycznych na protony znajdujące się w zewnętrznym polu magnetycznym. Główną zaletą tego badania w stosunku do klasycznego zdjęcia rentgenowskiego czy tomografii komputerowej jest brak promieniowania rentgenowskiego, co sprawia, że badanie jest bezpieczne także dla kobiet w ciąży.